ברוכים הבאים לבלוג של פילוביץ' שחף
בישראבלוף מגלה פילוביץ שחף לעם ישראל
את כל מה שהתקשורת מקפידה להסתיר

פרשת עדן נתן - זאדה צוברי

אורן אדרי רוטר 03.02.2006 01:32
פרשת עדן נתן - זאדה צוברי


4 נהרגו מירי יהודי באוטובוס בשפרעם; היורה חוסל בלינץ' עדן נתן-זאדה, עריק מצה"ל, בן 19, פתח בירי לכל עבר באוטובוס בשפרעם. 4 נהרגו ו-5 נפצעו. בתום מאבק ממושך הצליחו מאות מתושבי שפרעם לגבור על השוטרים – ולהורגו. שרון: "מדובר במעשה נפשע של טרוריסט צמא דם, שביקש לפגוע באזרחים ישראלים חפים מפשע"טרור יהודי: ארבעה בני אדם נהרגו מירי של מחבל יהודי באוטובוס אגד בקו 165 בשכונה הדרוזית בעיר. היורה חוסל בלינץ' של ההמון. בתום מאבק ממושך הצליחו כוחות המשטרה הגדולים שהגיעו למקום להבריח את גופת המחבל בניידת ולמנוע מההמון הזועם בשפרעם לשרוף אותה.

ההרוגים בפיגוע הם נהג האוטובוס מיכאל (מישל) בחוס בן 56, נאדר חאיק בן 55 והאחיות דינה והזאר תורכי. הזאר תורכי, בת 23, למדה בסמינר להכשרת מורים בחיפה. אחותה, דינה תורכי בת 21, עמדה להתחיל בקרוב את לימודיה.

ההמון פרץ לאוטובוס
היורה הוא עדן נתן-זאדה, עריק מצה"ל בן 19. נתן-זאדה, פעיל כך מראשון-לציון המוכר למערכת הביטחון, מוגדר עריק מצה"ל מזה זמן רב. מפקדיו ביקרו כמה פעמים בביתו כדי לקחת ממנו את הנשק, אך הוא הסתתר באותה תקופה בהתנחלות תפוח.

אתמול הנשק הזה שימש אותו לרצח של ארבעה בני אדם. בסביבות 17:50 עלה זאדה לבוש מדים לאוטובוס תחנה המרכזית סמוך לקניון לב המפרץ בחיפה. כשהאוטובוס עשה את דרכו בתוך שפרעם הוא דרך את נשקו ופתח באש לכל עבר. הנהג ושלושה נוסעים נהרגו במקום, וארבעה אחרים נפצעו.

"כשהגעתי ראיתי זוועה - הרבה דם, פצועים, הרוגים", שחזר אוסאמה, תושב שפרעם שהיה עד ראייה לפיגוע, "לא הבנו מה קורה, אך תוך שניות ראינו את החייל והשתלטנו עליו".

ההמון שהגיע למקום היכה את זאדה, שנפצע באורח אנוש. כשהגיעו כוחות משטרה הוא נעצר לחקירה במשטרה במרחב שפרעם. ואולם מאות תושבים הקיפו אותו וניסו לעשות בו לינץ'. השוטרים שהגיעו למקום הצליחו להבריח אותו לאוטובוס וניסו לגונן עליו מפני זעם ההמון. בתום שעה ארוכה של מאבקים הצליחו כמה תושבים לפרוץ לאוטובוס ולהרוג אותו.

מחר: שביתה ותהלוכות אבל

קצין הביטחון של שפרעם, ג'מאל עליאן, היה בין הראשונים שהגיעו לאוטובוס. לדבריו, הוא השתלט על החייל וכבל אותו באזיקים. "עשינו הכל בשביל לא לתת לו לפגוע בו, אבל לא הצלחנו להוציא אותו מהאוטובוס", הוסיף. כמה מהשוטרים ומאנשי מד"א במקום נפצעו קל בעודם מנסים לגונן על החשוד.

ועדת המעקב העליונה לערביי ישראל התכנסה אמש בנצרת והחליטה על שביתה כללית במגזר הערבי ושתי תהלוכות אבל מרכזיות - אחת בנצרת ואחת בשפרעם. במקביל עולה חשש למהומות במגזר הערבי ובמגזר הדרוזי בעקבות הירי.

שוטרי יס"מ ממחוז ש"י וממחוז ירושלים הובאו במסוקים צבאיים לזירה כדי לתגבר את השוטרים במקום. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, החליט להגיע בעצמו לזירת הירי כדי לעמוד בקרוב על נסיבות האירוע.

בתום הערכת מצב שקיים המפכ"ל במקום הוא הורה לתגבר את היערכות המשטרה בהר הבית, בצפון ובצירים המרכזיים. כמו כן הוחלט להעלות את רמת הכוננות לרמה אחת לפני רמת השיא.

במשטרה ירושלים הודיעו כי יגבירו את היערכות השוטרים לקראת תפילות יום השישי בהר הבית ובסמטאות כדי למנוע ניסיונות להפר את הסדר.

שרון ביקש לנהוג באיפוק

ראש הממשלה, אריאל שרון, גינה בחריפות את הפיגוע: "מדובר במעשה נפשע של טרוריסט צמא דם בן העם היהודי שביקש לפגוע באזרחים ישראלים חפים מפשע". לדבריו, הירי הוא ניסיון מכוון לפגוע במרקם היחסים בין כלל אזרחי ישראל.

"מדינת ישראל כולה - ללא הבדל דת, גזע ומין - מוקיעה את הפיגוע הזה", הדגיש שרון, "ממשלת ישראל נחושה להגן על חיי אזרחיה מכל העדות ומכל המגזרים".

שרון סיפר כי הנחה את גורמי הביטחון להעניק עדיפות עליונה לחקירת הפיגוע. הוא קרא לכל ראשי הציבור בישראל – יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים - לשתף פעולה, לנהוג באיפוק ובאחריות ולאפשר לרשויות החוק להשלים את חקירת האירוע הנורא הזה.

ראש הממשלה התקשר אתמול ליו''ר ועדת המעקב, שאוקי חטיב, ולראש עיריית שפרעם, ארסן יאסין, והביע את צערו על הפיגוע בשפרעם. שרון אמר לשניים כי יהודים וערבים תמיד יחיו במדינת ישראל יחד וגם בעת אירוע נורא שכזה חשוב מאוד שנצליח לשמור על השקט. ראש הממשלה שיגר בשמו ובשם הממשלה תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה לפצועים.

פינס דורש: ועדת חקירה ממלכתית

שר הפנים, אופיר פינס, התקשר אמש לראש העיר שפרעם והביע את תנחומיו. פינס ביקש מראש העיר לעשות כל מאמץ כדי להרגיע את הרוחות והודיע כי יגיע בהקדם לביקור בעיר.

השר פינס הודיע כי ידרוש בישיבת הממשלה הקרובה להקים ועדת חקירה ממשלתית בראשות שופט, לבדיקת הנסיבות שאיפשרו למבצעי הפיגוע בשפרעם לערוק עם נשקו מצה''ל לתקופה כה ארוכה, במיוחד לאור דעותיו הקיצוניות.

בשירות בתי הסוהר בודקים דיווח שלפיו היורה נעצר בכלא מעשיהו במהלך חסימות הכבישים הראשונות.

בהכנת הידיעה השתתפו אלי לוי, טל ימין-וולבוביץ, אמיר בוחבוט ומיה בנגל

http://www.nrg.co.il/online/1/ART/967/186.html

------------------------------------------

המחבל השאיר מכתב: "לא אגרש יהודים"
לפני כחודשיים הוכרז נתן זאדה כעריק, לאחר שנמלט מבסיסו עם רובה. בצאתו מבסיס ניצנים הותיר מכתב, ובו הסביר: "כמו שלא אוכל לציית לפקודה שאומרת לחלל שבת, כך גם לא יכול להיות חלק מארגון שמגרש יהודים". אמו, דבי, התלוננה: "קיבינימט, איפה היה הצבא בכל הזמן הזה. שיילכו לעזאזל"
כתבי ynet

"אני לא מוכן להיות חלק מארגון שמגרש יהודים". כך כתב עדן נתן זאדה, המחבל היהודי שביצע את הפיגוע בשפרעם , שבו נרצחו ארבעה, במכתב שהותיר בכניסה לבסיס הטירונים בניצנים כאשר ערק. נתן זאדה היה מוכר למשטרה כתומך של תנועת כך וכפעיל נגד ההתנתקות. ליד בית המשפחה ברחוב תורה ועבודה בשכונת רמת אליהו בראשון לציון התגודדו רבים. למשפחה יש בעיקר טענות כלפי צה"ל, על כך שהטיפול בעריקות בנם בן ה-19 היה איטי מדי, לטענתם.

במהלך השנה האחרונה ישב זאדה פעמיים בכלא בגין סירובו להתגייס לצה"ל. לפני כחודשיים הוכרז נתן זאדה כעריק, לאחר שנמלט מבסיסו, עם רובה.

הרוצח, עדן נתן זאדה (צילום רפרודוקציה: תומריקו)
בצאתו מבסיס ניצנים הותיר מכתב, ובו הסביר: "כמו שלא אוכל לציית לפקודה שאומרת לחלל שבת, כך גם לא יכול להיות חלק מארגון שמגרש יהודים". הוא הוסיף במכתבו גם את המילים "יהודי לא מגרש יהודי", וסיים את המכתב במילים: "אני אשקול את המשך שירותי".

אמו של המחבל, דבי, אמרה ל-ynet: "כשהתרענו שעדן נפקד, אמרו לנו בצבא שרק אחרי 45 יום יטפלו בו כנעדר ויטפלו בו. קיבינימט, איפה היה הצבא בכל הזמן הזה. שיילכו לעזאזל. תמיד חלמתי לראות את הבנים שלי במדים. במקום שאני אלך לחתונה של הבן שלי אני צריכה ללכת להלווייה שלו". עדן היה הבן האמצעי לשלושה ילדים, והותיר אחריו אח גדול ואחות קטנה. אמו עובדת באוסם ואביו באגד.

האב יצחק אמר: "אמרנו לצבא שהבן נפקד. אמרנו לו 'לבן שלנו יש נשק. קחו לו את הנשק', פחדנו שהוא ייפול לידיים ערביות אבל הם לא שמעו לנו. התרענו הרבה זמן אבל ההתנהלות של צה"ל הייתה לא טובה. אמרו לנו ללכת לחפש אותו".

על מעורבות בנם בפיגוע למדה המשפחה דרך כלי התקשורת. בני המשפחה סיפרו שאף אחד מכל הגורמים הרשמיים של הצבא לא נענה לתלונותיהם. עדן

למד בתיכון מקיף ה' בראשון לציון במגמה עיונית. הדודה, ירדנה, אמרה: "מישהו פה צריך לעלות על טיל על כל ההתנהלות בסיפור הזה. איפה הם היו כל התקופה הזו? ושלא יגידו שלא התרענו על כך. אנחנו הבנו שהמצב רגיש, אבל אף אחד לא דאג לטפל בסיפור".

אחת השכנות אירה, סיפרה: "מדובר במשפחה נהדרת. אני מופתעת מהאירוע, משפחה כל-כך שקטה. היו לי יחסים קרובים, בעיקר עם האמא. הילד היה ילד שקט וטוב, אף פעם לא הסתבך. לא היו צעקות, אף פעם לא הייתה בעיה איתו. אני ממש ממש מופתעת ממה שקרה, זה לא מסתדר לי. מדובר במשפחה רגילה, כמו כל אחת אחרת בארץ".

חברו של הרוצח: מקווה שהרצח יוביל לביטול הגירוש

יקותיאל בן-יעקב תושב כפר תפוח וחברו של הרוצח, סיפר ל-ynet: "כשמו כן הוא - יהודי עדין נפש, צנוע, ביישן ושקט, ואחד שאיכפת לו. הוא היה מאוד מתוסכל ומיואש, ניסה לברוח מגיוס אבל לא שחררו אותו. הוא ביקש להשתחרר מהצבא - היה נגד ההתנתקות, הוא התחנן ובכה וביקש להשתחרר אבל זה לא עזר. הוא גם ישב בכלא ולא שיחררו אותו.

"עדן הוא הקורבן הראשון של ההתנתקות הסאדיסטית של הגנרל שרון. עדן היה נגד ההתנתקות". בן-יעקב סיפר כי זאדה היה מגיע להתארח בשבתות בתפוח, "לא שמעתי אותו מדבר על כך שהוא מתכוון להרוג אנשים, אבל אני מקווה שהוא לא נרצח לשווא והרצח שלו יביא לביטול תוכנית הגירוש". חברים אחרים של עדן נתן זאדה כינו אותו "אחד מעשרת הרוגי מלכות".

מספר תושבים בכפר תפוח התכנסו סמוך למזכירות ההתנחלות שבשומרון. בתפוח מתגוררות יותר מ-120 משפחות. דובר הכפר תפוח, משה מאירסדוף, שהיה במקום, אמר ל-ynet: "פעם ההתנחלות הזו הייתה נחשבת כמקום של הימין הקיצוני, אבל שנים זה כבר לא כך. המשפחות פה לא קיצוניות אלא מתונות ויש פה רק שבע משפחות ששייכות לימין הקיצוני וכל פעם מנסים להכתים אותנו מחדש ולצייר אותנו כקיצונים".

לדברי מאירסדוף, לתושבים במקום נודע מהתקשורת שהחייל שהרג את האזרחים בשפרעם הסתובב בכפר תפוח. התושבים שהתקבצו סמוך למזכירות גינו בתוקף את המעשה והדגישו שלא מדובר בתושב המקום ולא הייתה לו דירה בהתנחלות. "אין לנו שליטה על כל מי שמגיע לבקר פה. אנחנו לא יכולים לסגור את הש.ג ויש פה אנשים שמגיעים מדי פעם".

הרמטכ"ל התעדכן בהשתלשלות האירועים

מפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון-טל, הגיע לעדכן את הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, על מנת לעדכנו בהשתלשלות הטיפול בחייל מאז הוכרז כעריק. שעות ספורות לפני הרצח, שוחח אחד המפקדים בבסיס ניצנים עם הוריו של החייל, שאמרו לו שאינם יודעים דבר על מקום הימצאו של בנם. גם רב צבאי שנשלח באחרונה לתפוח ניסה לאתר את החייל, אך לשווא.

התושבים בתפוח סיפרו לרב כי הוא עזב לגוש קטיף לפני כשבועיים ואינם יודעים היכן הוא. גורמים צבאיים המכירים את הפרשה סיפרו ל-ynet כי החייל הספיק להשתתף פעם אחת במטווח צבאי וזאת הייתה הכשרתו היחידה בשימוש בנשק. עוד אמרו כי מאז שהוכרז כעריק נערכו מספר שיחות עם הוריו, שאף ניסו לאתרו אך לשווא.

המחבל התגייס ב-3 בינואר ונפקד מ-14 ביוני. במהלך תקופת העריקות הוא התקשר לאביו, שניסה להחזיר אותו לשירות צבאי. הוא השיב לאביו שיעזוב אותו, "אני נמצא בתפוח - אל תחפש אותי".

חבר מזכירות כפר תפוח, שמואל הרצליך, אמר ל-ynet כי הוא יכול לומר בוודאות שלא מדובר בתושב קבוע של היישוב. לדבריו, "יש הרבה בני נוער שמגיעים ועוברים. לנו אין שליטה על רישום המגורים בתעודת הזהות. לא היתה לו פה דירה והוא לא גר פה. מה שקורה עכשיו זה מצב של להכניס קבוצה גדולה של אנשים לפאניקה. עדיין לא ברור לי לגמרי מה קרה שם. זה היה מעשה נורא. אני מחכה שיתבררו הפרטים".

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, חנן גרינברג ואפרת וייס

פרסום ראשון: 04.08.05, 21:04
עדכון אחרון: 04.08.05, 22:20

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3122803,00.htmlאורן אדרי
פילוביץ שחף.
פילוביץ שחף.
הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה