ברוכים הבאים לבלוג של פילוביץ' שחף
בישראבלוף מגלה פילוביץ שחף לעם ישראל
את כל מה שהתקשורת מקפידה להסתיר

סוף סוף אלטלנה תגיע לחוף

יובל לידור מעריב NRG 05.06.2007 06:34
סוף סוף אלטלנה תגיע לחוף


60 שנה אחרי שהוטבעה מתגבשת יוזמה למשות את חלקי האונייה מהים ולהקים אנדרטה ממלכתיתכמעט 60 שנה לאחר שהוטבעה מול תל-אביב על ידי חיל הים צפויה אוניית הנשק של האצ"ל להגיע לחוף. קבוצת אנשי רוח ואקדמיה, יחד עם גורמי ימין ואישים מתחום התקשורת, יוזמת מהלך להוצאת מרבית חלקיה של האונייה אלטלנה מהמצולות ולהקים מהם אנדרטה ממלכתית.

יוזמי המהלך הספיקו לאסוף כבר עשרות אלפי שקלים, ואף פנו לחברה אמריקנית המתמחה בעבודות הנדסיות מורכבות בים ובהעלאת ספינות מהמצולות. עלות הפרויקט מוערכת בכ-100 אלף דולר, וכבר בתחילת חודש יולי הקרוב מתוכננת בדיקה ראשונית בשטח לגילוי מיקומה המדויק של האונייה.

ההערכה היא שכבר במהלך קיץ 2007 ניתן יהיה למשות את חלקי אלטלנה מהמקום שבו הוטבעה, ובהמשך להקים אנדרטה ממלכתית מחלקיה של האונייה, בסמוך ללוח הקיים כיום בחוף פרישמן לזכר 16 חללי האצ"ל שנהרגו בקרבות עם חיילי צה"ל.

"זה ברור שמה שישלים לאנשי אלטלנה את הדרך לפנתיאון הלאומי זה רק מהלך של הוצאת האונייה מהמצולות והפיכתה לאנדרטה ממלכתית", אמר אתמול ד"ר אודי לבל, מרצה לפסיכולוגיה פוליטית מאוניברסיטת בן-גוריון, שנחשב לאחד ממובילי המהלך. ד"ר לבל סיפר כי הרעיון להעלאת אלטלנה לחוף עלה כבר לפני ארבע שנים, אך רק לאחרונה הוא הבשיל.


ח"כ בנימין נתניהו אתמול בטקס לזכר הנספים. צילום: עודד קרני

חתיכות של הספינה
"לדעתי פרשת אלטלנה היא אירוע מכונן בישראליות, שהוביל בתחילת דרכו לשורה של סטיגמות על הימין, אבל בשנים האחרונות אנחנו עדים לשינוי בדעה כלפי האירוע הזה. אלטלנה זה מיתוס שקשה מאוד היה לשבור אותו, למעשה יותר ממה שחשוב להוציא את האונייה זה היה קריטי לשנות את הנרטיב", הסביר ד"ר לבל.

בשבועות האחרונים דיברו חברי הקבוצה עם אנשים מחיל הים שהיו שותפים להטבעת האונייה, במטרה למצוא על המפה את מיקומה המדויק ולהעריך מה נותר ממנה במצולות. "זה ברור שאי אפשר יהיה להוציא את כל אלטלנה מהמים, אלא רק חתיכות משמעותיות ממנה", אמר אתמול אחד המעורבים בפרויקט.

אבל גם אם לא ניתן יהיה למשות את האונייה כולה, אנשי האצ"ל שהיו על סיפונה כבר נרגשים."זו תהיה סגירת מעגל היסטורית חשובה ביותר אם יביאו את שרידי אלטלנה לחוף ויקימו אנדרטה סביבה", אמר אתמול יוסק'ה נחמיאס, שהיה אחד מפעילי האצ"ל שבאו עם האונייה מצרפת.

ומתברר כי גם בציבור קיימת אהדה רבה לרעיון. בסקר שנערך לרגל יום הזיכרון ה-59 לחללי אלטלנה שהתקיים שלשום, טענו 82% מהנשאלים כי הטבעת אלטלנה היתה פעולה בלתי מוצדקת ועל המדינה למשות את האונייה מהמים ולהפכה לאנדרטה. "בציבור הישראלי כבר קיימת דעת קהל חיובית בנושא אלטלנה, ויש הרבה מאוד אנשים שרואים באונייה הזו סמל", אמר משה פוקסמן, המכהן כראש המחלקה האקדמית-מחקרית במרכז בגין. "אני מניח שהרשויות ייתנו לנו יד ויאפשרו לנו להפוך את חלקי האונייה לאנדרטה ממלכתית".לכתבה המקורית המלאה


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה