ברוכים הבאים לבלוג של פילוביץ' שחף
בישראבלוף מגלה פילוביץ שחף לעם ישראל
את כל מה שהתקשורת מקפידה להסתיר

''על סיפון ה''סבבה'' העולים התחברו ל''אלטלנה''''

פילוביץ שחף רוטר 21.07.2007 16:10
רבין: "מצאתי את עצמי שבוי בזכרונות: לפני 29 שנים פחות יום אחד, ב-22 ביוני 1948.."

רבין: "מצאתי את עצמי שבוי בזכרונות: לפני 29 שנים פחות יום אחד, ב-22 ביוני 1948.."


מזה זמן רב שכולנו מתדיינים בפרשת "אלטלנה" וישנם שגורסים אם זה במסמכים ואם זה מידיעה שיצחק רבין ז"ל פיקד על כוח הפלמ"ח ויש מי שגורסים, בדרך כלל מידיעה או ממקורות של הסטוריונים מטעם, שיצחק רבין לא פיקד על כוח הפלמ"ח שתקף את האנייה "אלטלנה". לכן חובה עלי להביא בפניכם/ן את הציטוט מפיו (בפעם הראשונה הבאתי מקורות אחרים) של יצחק רבין שכתב בסיפרו "פנקס שירות" - שער שביעי, פרק שבעה-עשר: מנחם בגין מקבל את ראשות הממשלה."על סיפון ה"סבבה" העולים התחברו ל"אלטלנה""
מקור: עיתון הארץ 20.7.2007, דף ראשי מאת: לילי גלילי

אלטלנה: "ספינת נשק של האצ"ל, שטובעה באש תותח צה"ל ב-2 ביוני 1948 מול חופי תל-אביב (בתצלום)
מנחם בגין, מפקד האצ"ל, ביקש להעביר את הנשק לצה"ל, אך רה"מ דוד בן-גוריון, חשש שהנשק ישמש להפיכה צבאית והורה להשמיד את האניה."
13. שלמה נקדימון: ''שמעון פרס הוא המפתח לפרשת אלטלנה !!''

הארה: מצ"ב לינקים שצירפתי בגוף הכתבה.

ב-22 ביוני טיפסו כמאה איש אל הספינה "סבבה" בנמל יפו, והפליגו לעבר חופי תל-אביב. אלא שבניגוד לנרמז משם הספינה. לא היה זה מסע תענוגות. בעצם, אולי דווקא: היו שם צעירים וזקנים, ותיקי האצ"ל ואלטלנה צרובי שמש ישראלית, ועולים דוברי רוסית שיצאו יחד לים לציין את יום הזיכרון ה-59 לאלטלנה במקום הטבעתה. הטקס על הספינה היה יפה ומוזר משהו. במבטא רוסי כבד זימן פעיל בקבוצה את עמיתיו להשלכת זר החמניות למי הים: ברקע נשמע הספד: "זר זיכרון לאחינו שנטבחו על ידי קין".

היוזמה היתה דווקא של דוברי הרוסית. וותיקי אלטלנה למדו עם השנים לתחום אתהמיתוס שלהם בגבולות הצרים של כמה אלפם מחברי אצ"ל שנותרו בחיים. בעצם, נשארו במחתרת. דווקא קבוצה מבני העלייה האחרונה לקחה על עצמה להרחיב את גבולות המיתוס, גם כדי לגבש סביבו את זהותם הישראלית. עתה הם מבקשים לקדם חקיקה לקביעת יום זיכרון ממלכתי לקראת יובל ה-60. מותר להניח שזהו האפיק דרכו הם מבקשים לסתת להם מקום באתוס הישראלי הסגור בפני חדשים.

מבחינתם, זו לא כניסה בדלת האחורית: לשיטתם, זו הדלת הראשית. מה שהם תופסים כאירוע המכונן בתולדות המדינה נוכס להיות האירוע המכונן שלהם.

כמה ימים אחרי הטקס בים, נפגשנו במוזיאון האצ"ל על החוף של תל-אביב. מצד הוותיקים, יוסק'ה נחמיאס, בן 82, דור שישי בארץ מפקד פלוגה באצ"ל שהיה על האלטלנה: מצד החדשים, הד"ר מארק ראדוצקי, רופא בן 50 שעלה לישראל לפני 17 שנה, והגה את רעיון הפלגת הזיכרון. כל אחד בתורו, אחר כך ביחד, הם מספרים בסיפור הברית המפתיעה ביניהם, מזינים זה את זה באנרגיות חדשות.

ראדוצקי רואה ביום ההוא של הטבעת אלטלנה ראשית הריסתה של החברה האזרחית בישראל. על כך כבר למד בארץ, מדינה אליה בא בלי הרבה ידע בהיסטוריה שלה, אך עם נטיה פוליטית ותה הוא מגדיר "ציונות, לאומית וליברלית". ,ההסטוריה הגדירה באיזה צד פוליטי אהיה כאן", הוא מסביר את זיקתו המובהקת לימין, "לו חיפשתי אחוות עמים, הייתי יכול להשאר בטקנט. באתי לחיות במדינה יהודית, ובחיפוש האידאולוגי שכבר עשיתי כאן מצאתי את מורשת זאב ז'בוטינסקי האידואלוגיה מדברת רוסית". על המשפט הזה הוא חוזר כמה פעמים בשיחה, ומדגיש שוב ושוב שזו מהות תפיסתה של הקבוצה אליה הוא משתייך. תחושת השייכות, תחושת האדנות. כשהלך לקנות פרחים ליום הזיכרון לאלטלנה, סיפר למוכר למי מיועדים הפרחים. "מה הקשר שלך לאלטלנה?", תהה המוכר, "אתה אפילו ל היית פה". ראדוצקי לא התבלבל: "ואתה היית ביציאת מצרים?", התריס, ובכל זאת אתה מציין את המאורע מדי שנה".

הכל החל עם רצח רה"מ יצחק רבין. תחילה נרתע ראדוצקי מרוח התגובה הקולקטיווית לרצח, שהזכירה לו את רוחה של ברית המועצות. אז גם שמע לראשונה על אלטלנה וחלקו של רבין בפרשה. שפיקד על הירי. הרגע שבו אימץ לעצמו את אלטלנה היה כשנתקל במקרה באנדרטה לזכר הרוגיה בחוף תל-אביב. הפריע לו שהמקום כל-כך מוזנח, שאף אחד לא זוכר. נראה לו לא נכון להסתפקרק באזכרה על הקבר.

אם נחמיאס מתריס במרירות "נרדמו בשמירה על עיצוב הזיכרון", באים חברי הקבוצה החדשים מצויידים, לשיטתם, ב"כישורים לגלות את ההיסטוריה הנסתרת מאחורי ההיסטוריה הרשמית". "באלטלנה לא הרגו רק אנשים, הרגו את הדמוקרטיה הישראלית", אומר רדוצקי בכעס, משל שם באמת, "משם יצאה הדיקטטורה הרכה של בן-גוריון: שם, לעיני האנשים על החוף שראו שמותר לירות באחים, נגמרה החברה האזרחית. עכשיו באנו לבנות אותה מחדש. להערכתי, בכפר מיימון (שם נבלמו הצועדים לעבר גוש קטיף, ערב ההתנתקות, ל"ג), יותר מאשר גוש קטיף, החלה הקמתה מחדש של החברה האזרחית בישראל".

עכשיו הם מנסים לחולל את התיקון. במעגל של דוברי הרוסית המעורבים בפעילות אזרחית חברתית למיניה, יש כמה מאות בני אדם. בקבוצת אלטלנה פעילים 15 איש, בהם מדענים ואנשי אקדמיה. אנשי אצ"ל הוותיקים אומרים עליהם שהם ה"ציונים הטריים". שצומחים מן השורשים שנבלו פה: החדשים אומרים שכמו במשפחה, כשהאחד עייף או עסוק, האחר עושה סדר במקומו. בכלמקרה, הם אומרים, אין הם מחפשים אינטגרציה: הם מחפשים פדרציה.
לילי גלילי.

======================================================================

 
לחץ כאן » פרס הוא המפתח לפרשת אלטלנה

לכתבה המקורית המלאההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה