ברוכים הבאים לבלוג של פילוביץ' שחף
בישראבלוף מגלה פילוביץ שחף לעם ישראל
את כל מה שהתקשורת מקפידה להסתיר

יונתן פולארד: "שגריר ישראל בארה"ב בגד בי"

יונתן צור Scoop 27.11.2007 14:31
"ההכרה לא יושמה מעולם"

"ההכרה לא יושמה מעולם"


לאחר שהבטיח לפעול לקידום מעמדו מ"אסיר פלילי" ל"סוכן שבוי" ולהביאו ארצה לראש השנה, חזר בו שגריר ישראל בארה"ב, סלי מרידור מדבריו. במכתב ששולח פולארד מהכלא הוא פונה למרידור ומטיח בו: "הצטרפת לבוגדיי"מהכלא בצפון קרוליינה, ממשיך האסיר יונתן פולארד לנהל את מאבקו למען שחרורו מהכלא. ראיונות לעיתונות, מכתבים לפעילים, לתושבי שדרות, עתירות משפטיות, ועוד. במכתב גלוי ששלח לאחרונה לשגריר ישראל בארה"ב, סליי מרידור, מעלה פולארד טענות קשות באשר לפעילותו של מרידור באשר לשחרורו.

בין השאר כותב פולארד: ''כאשר נפגשנו ב-25 באוגוסט 2007, באת לכלא בידיים ריקות ויצאת ממנו מצויד ברשימה שכללה 16 יוזמות שהצגתי לך. שנינו הסכמנו שאם תנקוט ממשלת ישראל ביוזמות אלה לאלתר, יהיה שחרורי המיידי בהישג יד. הפגנת הבנה כה עמוקה בערכן של יוזמות אלה, שמילות הפרידה שלך אליי היו שאתה מתכוון לשוב 'על מנת לקחת אותי הביתה לישראל לראש השנה, ואם לא לראש השנה, אזי זמן קצר אחר כך'''.

פולארד טוען שהיוזמה החשובה ביותר שהוא העלה היא הודעה למשרד המשפטים האמריקני על ההכרה בפולארד כסוכן ישראלי, מה שהיה מביא לשיפור בתנאי מאסרו הקשים. על כך כותב פולארד: "זו הייתה הראשונה והחשובה שבין 16 הנקודות שבהן דנו באוגוסט. בשעתו ציינתי בפניך שלמרות שבשנת 1998 הכירה בי ישראל באופן רשמי כסוכן, הכרה זו לא יושמה מעולם. במלים אחרות, ישראל מעולם לא הודיעה למשרד המשפטים האמריקני, ללשכת בתי הכלא או לבית הלבן אודות השינוי במעמדי. כתוצאה מכך, האמריקנים ממשיכים להתייחס אליי כאל אסיר פלילי, ולא כאל סוכן בשבי. בנוסף, הבנת היטב שהחלת מעמדי כסוכן, אפילו כיום, 10 שנים מאוחר יותר, לא זאת בלבד שיהווה בסיס להבטחת שחרורי, אלא אף יביא ליחס טוב יותר כלפיי בכלא כיום. הבנת גם שדבר זה יביא להחלת כל זכויותי על ידי משרד הביטחון הישראלי.

"ולמרות זאת, כאשר נפגשת עם עורך דיני ועם הרב לרנר השבוע, כאילו הוכית במחלת השכחה. ביקשת מהם להסביר מה יהיה ההבדל אם מעמדי בארה"ב ישתנה מאסיר פלילי לסוכן בשבי. למה זה דרוש, שאלת. איזו מטרה זה כבר יכול לשרת? הקדשת את יתרת הפגישה לנושא זה ונושאים דומים בדיון חסר משמעות עם נציגיי".

את המכתב מסיים פולארד בנימה עגומה במיוחד: "כאשר הגעת לבקר אותי באוגוסט האחרון בתפקידך הרשמי, הבעת אהדה ודאגה כה רבות לאדם אשר סיכן את עצמו, את חייו ואת הקריירה שלו בשרות מדינת ישראל. הייתי מלא תקווה כי אתה עשוי להיות האדם אשר יביא לשינוי ויהווה את הקטליזטור לטובה.  כמה חבל מאד שבמקום לקיים את הבטחותיך אליי, בחרת להצטרף לשורות בוגדיי ומעניי".

ממשרד החוץ לא נתקבלה תגובה לדברים עד למועד פרסום הכתבה.

תמונה: נתי שוחט, פלאש 90


לכתבה המלאה במקורהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה